На виконання Указу Президента України від 12.06.2013 № 329/2013
„Про проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав”, листа Міністерства освіти і науки України
від 04.02.2014 № 1/9-87 „Про підготовку і проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав”, доручення голови облдержадміністрації від 27.01.2014 № 07-8/0/35-14 „Про підготовку
та відзначення у 2014 році 82-ї річниці створення Дніпропетровської області” забезпечити проведення у лютому 2014 року інформаційно-просвітницькі заходи
:
вшанування учасників бойових дій на території інших держав з урахуванням основних заходів за участю керівництва місцевих органів самоврядування, учасників бойових дій на території інших держав (з 10 по 14 лютого, додаток 1);
відзначення Дня захисника Вітчизни (з 17 по 21 лютого);
відзначення у 2014 році 82-ї річниці створення Дніпропетровської області (з 24 по 28 лютого, додаток 2).
Надати інформацію про проведені заходи з відзначення Дня захисника Вітчизни, 82-ї річниці створення Дніпропетровської області за формою:
Відзначення Дня захисника Вітчизни
№ з/п
Назва заходу
Кількість дітей
(орієнтовно)
Кількість запрошених військовослужбовців (орієнтовно)
Охоплення усіма інформаційно-просвітницькими заходами
Відзначення 82-ї річниці створення Дніпропетровської області
№ з/п
Назва заходу
Кількість дітей
(орієнтовно)
Кількість запрошених (орієнтовно/ діячів науки, культури, мистецтва, спорту тощо)
1.
2.
Охоплення усіма інформаційно-просвітницькими заходами
Додаток 1
Заходи
до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав
№
Заходи
Термін
Створення у бібліотеках та інформаційних центрах навчальних закладів тематичних книжкових виставок, виставок фотографій, документів та архівних матеріалів, мемуарної та історичної літератури з історії війни в Республіці Афганістан та інших локальних конфліктів.
До 10 лютого
Оновлення тематичних експозицій у музеях, музейних кімнатах, куточках бойової слави щодо висвітлення подій в Афганістані та участі громадян України в інших локальних війнах та миротворчих місіях.
До 10 лютого
Єдиний урок мужності у загальноосвітніх навчальних закладах на тему:„У полум’ї війни” (методичні рекомендації додаються, додаток 3)
14.02.2014
(1-й урок)
Інформаційно-просвітницькі заходи за участю учасників бойових дій на території інших держав.
10 – 14 лютого
Покладання квітів до пам’ятників воїнам-афганцям, меморіальних дощок, розміщених на території навчальних закладів.
10 – 14 лютого
Висвітлення матеріалів про проведені заходи на сайтах освітніх установ.
По факту
Надання звіту про проведені заходи до відділу освіти
До 20.02 та щоквартально
протягом 2014 року
Додаток 2
Заходи
щодо відзначення у 2014 році 82-ї річниці створення Дніпропетровської області
№
Заходи
Термін
Оновлення у бібліотеках та музеях навчальних закладів тематичних експозицій, виставок, спрямованих на висвітлення місця Дніпропетровської області та її видатних діячів в історії, культурі, економіці, науці, у галузі ракетно-космічної техніки
До 17 лютого
Проведення єдиного уроку„Я вклонюся священній землі, тій землі, що для мене, як мати” ізпереглядом фрагментів документального серіалу „Жива пам’ять регіону”, створеного за підтримки О.Вілкула (містить інформацію про історію Катеринославщини – Дніпропетровщини 1910 – 2010 р.р.), із залученням видатних діячів, які внесли свій вклад у розбудову Дніпропетровської області
27 лютого
(1-м уроком)
Інформаційно-просвітницькі заходи за участю діячів науки, культури, мистецтва, спорту:
круглі столи, уроки громадянськості, години спілкування, бібліотечні години, усні журнали;
шкільні виставки дитячої творчості;
віртуальні екскурсії 3-D музеями закладів освіти;
екскурсії до місцевих краєзнавчих музеїв, перегляди документального серіалу „Жива пам’ять регіону”;
навчально-пізнавальні подорожі для учнівської молоді області з метою ознайомлення з історичними місцями та духовними надбаннями Дніпропетровщини.
24 – 28 лютого
Надання звіту про проведені заходи до відділу освіти
До 28.02.14
Додаток 3
Методичні рекомендації
до проведення у загальноосвітніх навчальних закладах
Дніпропетровської області єдиного уроку мужності «У полум’ї війни»
(до відзначення Року учасників бойових дій на території інших держав)
2014 рік в Україні оголошено Роком учасників бойових дій на території інших держав - відповідно до Указу Президента України від 12 червня 2013р., № 329/2013, та з метою вшанування громадян, які виконували військовий обов’язок на території інших держав, сприяння поліпшенню соціального захисту таких громадян, їх сімей а також – з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з республіки Афганістан.
14 лютого 2014 року в усіх загальноосвітніх і професійно-технічних закладах області проводиться єдиний урок мужності «У полум’ї війни».
Головна мета Уроку:
ознайомлення учнів з основними подіями визвольної, інтернаціональної, миротворчої місії військових контингентів рідної країни на території інших держав;
закріплення знань про такі поняття та категорії, як народ, нація, етнос, держава, громадянин і громадянські права та обов’язки, національно-визвольна боротьба, інтернаціональна допомога, бойові традиції, патріотизм, мужність, героїзм, подвиг, людяність, гуманізм;
зміцнення патріотичних, громадянських якостей учнів;
вшанування учасників бойових дій на території інших держав;
формування ціннісного ставлення до рідної землі, суспільства, толерантного ставлення до інших країн і народів, почуття особистої відповідальності за збереження миру на Землі.
При цьому варто зазначити, що починаючи з 2004 року, 15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.
Цей день не випадковий. Він приурочений до річниці виведення військ СРСР з Афганістану.
Афганська війна тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року.Близько ста п'ятдесяти тисяч українців пройшли через горнило «афганської війни», 290 українців не повернулись, 62 - вважаються зниклими безвісти або потрапили в полон. Отримали поранення більш ніж 8 тисяч українців, 4687 з них повернулися до рідних домівок інвалідами.
15 лютого 1989 року останній радянський солдат покинув територію Афганістану. Кожен, хто прослужив в Афганістані, виніс з тієї війни свої спогади, свій біль і життєвий досвід. Ця дата дає можливість кожному з нас відкрито поглянути на нашу історію, дати їй об'єктивну оцінку і зрозуміти, що головним героєм афганської війни був простий солдат, для якого військовий обов'язок був справжнім подвигом.
Вшановують в Україні і всіх тих, хто брав участь в інших війнах.
На порозі XXI ст. геополітична ситуація у світі кардинально змінилася. Глобальні конфлікти типу «холодної війни», відійшли в минуле, натомість зросла напруженість в окремих регіонах світу, і як результат – підвищилася значущість миротворчої діяльності як засобу мирного врегулювання міжнародних та міжнаціональних конфліктів.
За 20 років близько 39 тисяч військовослужбовців Збройних Сил України отримали бойовий досвід у міжнародних миротворчих операціях на територіях майже двадцяти країн світу. Серед них колишня Союзна Республіка Югославія (Боснія і Герцеговина, Хорватія, Східна Славонія, Македонія, Косово), країни Близького та Середнього Сходу (Південний Ліван, Кувейт, Ірак), країни Африканського континенту (Ангола, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Ефіопія та Еритрея, Кот-д’Івуар), Афганістан, Грузія, Таджикистан та Гватемала.
Сьогодні в Україні відзначається Міжнародний день миротворців Організації Об’єднаних Націй, який було затверджено Указом Президента України від 30 квітня 2003 року № 374/2003 «Про Міжнародний день миротворців», враховуючи вагомий внесок України у підтримання стабільності у різних регіонах планети та підтримуючи рішення Генеральної Асамблеї ООН.
У процесі підготовки і проведення Уроку мужності «У полум’ї війни» необхідно організувати відповідні тематичні книжкові виставки, перегляд кінофільмів, відеофільмів, фотовиставки, на яких мають бути представлені історичні, документальні, довідкові матеріали та художня література.
Активна, змістовна діяльність музеїв, залів бойової і трудової слави, краєзнавчих музеїв, шкільних бібліотек, героїко-патріотичних, громадянських творчих об’єднань спрямовується на підготовку і проведення шкільних радіо і телепередач, організацію і проведення зустрічей з ветеранами-учасниками боїв на території інших держав, тематичних літературно-музичних вечорів, «круглих столів», конкурсів читців поезії, конкурсів малюнків, плакатів на військову тематику і таке інше.
Доцільно також організувати екскурсії школярів до обелісків Слави, до пам’ятних місць школи, регіону, здійснити операції «Милосердя», «Турбота», заочну подорож по континентах «Бережімо планету», виготовлення й перегляд альбомів «Спогади ветеранів-афганців», «Про це забувати не можна» та інше.
Форми і методи проведення Уроку мужності можуть бути різноманітними. Але обирати їх варто відповідно до вікових особливостей учнів, рівня сформованості учнівського колективу.
Змістовному розкриттю теми Уроку «У полум’ї війни» сприятимуть запрошені ветерани війни-учасники боїв на території інших держав, представники державної влади, громадської і творчої інтелігенції, учасники історичних подій, знавці і шанувальники історії рідного краю.
Адже завданням проведення Уроку мужності є перш за все формування в учнів почуття патріотизму, людяності, розуміння історичного й суспільного значення подій у зоні бойових дій миротворчих операцій, почуття глибокої шани, поваги і вдячності воїнам-інтернаціоналістам.
Важливо, щоб учні знали і розуміли значення героїчних подій і непростої місії – воювати на території дружніх країн, захищати їхні народи і зберегти гідне звання воїна-інтернаціоналіста.
Урок може бути проведений для окремого класу, паралелі чи всієї школи.
Пріоритетним завданням учителя є максимальне використання потенціалу творчих здібностей та обдарувань учнів. Буде доцільним організувати дискусії, диспути, прес-конференції, засідання «круглого столу», тематичні діалоги та інші інтерактивні форми роботи, які емоційно збагатять Урок. Під час Уроку рекомендується широко використовувати документи, спогади, кіно-і фото-матеріали, звукозаписи, художні твори, які допоможуть створити емоційно-піднесену атмосферу, підсилять виховний вплив навчального матеріалу.
З метою ознайомлення учнів з документальними сторінками нашої історії, формування шанобливого ставлення до пам’яті полеглих воїнів-інтернаціоналістів та усіх, хто з честю виконував свій солдатський обов’язок на території інших держав, пропонуємо провести такі заходи:
години мужності «І знов мені Афган приснився…», «Афганськими дорогами», «Героям – честь і слава», «Нехай на світі мирно буде — сьогодні, завтра, назавжди!»;
години пам`яті «Збережіть для нащадків життя!», «Ніхто не забутий, на попіл ніхто не згорів…», «Афганістан болить у моїй душі»;
бесіду «Вклонімося моя Україно, тим людям великим і мужнім»;
диспут «Чи є місце подвигу в сучасному житті»;
експедицію пам’яті. «Воювали заради роду людського»;
бібліо-експедицію «Про війну, про товаришів, себе».
До заходів потрібно підготувати книжково-ілюстративні виставки «У пам’яті: і доблесть і трагедія…», «Час і досі не загоїв рани», «Пекучий вітер Афгану», «Пекучі рани Афганістану».
У процесі підготовки і проведення заходів варто скористатись фактографічними матеріалами та сценаріями в мережі Інтернет, а також – тематичним переліком видань до відзначення Року учасників бойових дій на території інших держав (див. додатки 1, 2, 3).
Важливо, щоб єдиний Урок мужності «У полум’ї війни», інші відповідні заходи, проведені в загальноосвітніх, професійно-технічних закладах, сприяли вихованню у дітей та молоді високих моральних якостей – патріотизму, громадянськості, сміливості, людяності, гордості за співвітчизників – прекрасних людей, мужніх і рішучих, щедрих на добро, надійних у дружбі.
При цьому надзвичайно важливо, щоб Урок мужності, присвячений вшануванню учасників бойових дій на території інших держав, хвилював школярів, викликав готовність спільно боротись заради добра проти зла, за справедливість проти рабства, за дружбу проти ненависті, за мир проти війни, за щастя жити на Землі.
Дніпропетровський обласний інститут
післядипломної педагогічної освіти,
відділ виховних технологій
Дніпропетровська обласна бібліотека
для молоді ім.М.Свєтлова
Додаток 1
Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова
Інформаційно-бібліографічний відділ інформує з теми:
Фактографічні матеріали в мережі Інтернет до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав
Близько 5 тис. військовослужбовців, які брали участь у бойових діях на території інших держав, проходять службу у ЗСУ [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://www.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=246064440/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
Збройне найманство: Публічно та приватноправовий аспекти [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://www.univer.km.ua/visnyk/1054.pdf/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
Как это было [Електронний ресурс] /Анатолій ГАЛІЧЕНКО, член правління Криворізької міської організації УСВА, учасник бойових дій в Афганістані, кавалер орденів Червоної Зірки, «За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР» // Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів). – Електрон. дані. – Режим доступу : http://www.usva.org.ua/mambo3/index.php?option=com_content&task=view&id=4349 /. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
Позиціювання України в світових конфліктах крізь призму миротворчої діяльності: досвід 1992 – 2001рр. (політико-правовий аналіз) [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://ukraine-ir.narod.ru/experts/groups/conflicts/peace_operations.htm/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
Участие СССР в конфликтах времен холодной войны [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://federacia.ru/encyclopaedia/war/conflict/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
Участь військовослужбовців внутрішніх військ МВС України в миротворчій діяльності: сучасний стан та перспективи [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://web.znu.edu.ua/herald/issues/2011/ur_2011_1/152-157.pdf/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
Участь України в миротворчих місіях під егідою Організації Об’єднаних Націй [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://www.kymu.edu.ua/vmv/v/08/kostenko.htm/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
Додаток 2
Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова
Інформаційно-бібліографічний відділ інформує з теми:
Сценарії з Інтернету до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав
До Дня вшанування учасників бойових дій на територіїіншихдержав, вечір-пам’яті «Одвічна біль…» :Сценарій вечора пам'яті[Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://velikaya.jimdo.com. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
За кожним воїном-афганцем–доля, життєвий подвиг : Сценарій [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу :http://mdk.mp3-minusovki.ru/category/stsenarii-den-afgantsa/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
Сценарійвечора пам'яті «Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану…»[Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://ua.convdocs.org/docs/index-85013.html /. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
Сценарій проведення зустрічі воїнів-афганців району «Обпалені війною. Афганістан» [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу :http://zallibrary.hmarka.net/start/link/375.html/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.
Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова
Інформаційно-бібліографічний відділ інформує з теми:
Вшанування учасників бойових дій на території інших держав
Україна. Президент. Про проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав: Указ №329/2013 від 12 червня 2013 року // Урядовий кур’єр. – 2013. – 18 червня.
Україна. Президент. Про Міжнародний день миротворців: Указ №374/2003 від 30 квітня 2003 року // Урядовий кур’єр. – 2003. – 7 травня.
Україна. Верховна Рада. Про відзначення в Україні 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану: Постанова від 20 червня 2013 року №344-VII // Урядовий кур’єр. – 2013. – 10 липня.
А мне вчера опять Афган приснился : [Сценарій до Дня воїна-інтернаціоналіста] // Позакласний час. – 2010. – №1. – С.94-98.
Афганистан 1979 – 1989 : [Вірші про Афганістан] // Позакласний час. – 2011. – №1. – С.111-113.
Гасай П. «Я бачив війну–це зло»:[21 рік від того дня, коли Радянський Союз повністю вивів свої війська з Афганістану]/П. Гасай//Україна молода.–2010.–13 лютого.–С.8
Гравцева И. В. Афганистан живет в душе моей : [Литературно-музыкальная композиция] / И.В.Гравцева // Досуг в школе. – 2007. – №3. – С.20-22.
Дмитренко О. АІСТ: сильніший від смерті : художньо-документальна повість / О. Дмитренко. – К.: Криниця, 2011. – 672 с.
І совість людську розбудить кривава афганська зоря : [Сценарій Дня пам’яті воїнів-афганців] // Бібліотечка «Дивослова». – 2006. – №5. – С. 41-43.
Кириленко С. В. Виховна година до річниці виводу обмеженого контингенту радянських військ з Афганістану «Юнь, яка крокувала війною» / С. В. Кириленко // Зарубіжна література в школі. – 2011. – №9. – С.12-16
Клименко О. Чорнобривці на Наромо : [Українська миротворча місія в Конго] / О. Клименко // Голос України. – 2012. – 3 листопада. – С.8
Костиря А. Старт спецоперації «Афган» : [25 грудня 1979 року розпочалася воєнно-політична спецоперація СРСР в Афганістані] / А. Костиря // Україна молода. – 2009. – 25 грудня. – С.18
Крот В. Поэт Александр Стовба / В. Крот. – Дніпропетровськ: Поліграфіст, 1998. – 35 с.
Махінчук М. АИСт повернувся : [Книга Олексія Дмитренка «Сильніший від смерті» про поета з Дніпропетровщини Олександра Стовбу] / М. Махінчук // Урядовий кур’єр. – 2010. – 13 квітня. – С.10.
Орлова Е. К. Боль моей души – Афганистан : [Сценарий] / Е. К. Орлова // Последний звонок плюс. – 2009. – №1. – С.3-6.
Пасова Т. Вертольоти, які можуть змінити долі країн : [Миротворча місія України у Ліберії] / Т.Пасова // Голос України. – 2011. – 20 грудня. – С.5.
Поети не гинуть : [Урок пам’яті про війну в Афганістані] // Шкільний світ. – 2009. – №4. – С.5-7.
Сергеєва Т. Ти – вічний біль, Афганістан : [Вечір-реквієм] / Т. Сергеєва // Шкільний світ. – 2007. – №4. – С.7-9.
Серков А. Нема невідомих солдат : [День учасників бойових дій на території інших держав] / А.Серков // Молодь України. – 2010. – 12 лютого. – С.2.
Стовба А. За тебя в атаку! : [Стихи] / А. Стовба. – М.:Молодая гвардия, 1983. – 95 с.
Стовба А. И. Мама, я вернусь : [Стихи] / А. И. Стовба. – К.: Радянська школа, 1987. – 104 с.
Стовба А. Песня грозы сильней : [Стихи] / А. Стовба. – Днепропетровск: Промінь, 1981. – 47 с.
Стовба А. И. Подвига полет бессмертный : [Стихи] / А. Стовба. – М.: Воениздат, 1983. – 45 с.
Хабчук А. Історичний досвід участі українських миротворців у регіонах Близького Сходу та Африки / А. Хабчук // Воєнна історія. – 2011. – №2. – С.69-78.
Шелест Г. Перспективи розширення миротворчої діяльності України на широкому Близькому Сході та Африці / Г. Шелест // Трибуна. – 2010. – №5-6. – С.26-28.
Щербак Л. С. Опаленные судьбы : [Сценарий, посвященный Афганской войне] Л. С. Щербак // Позакласний час. – 2007. – №1. – С.20-24.
49070, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, буд. 60, тел.: 744-88-77